Hotel Restauracja Wodnik

Jak i gdzie zorganizować stypę?

Decyzja o organizacji typu jest więc kwestią bardzo indywidualną. Niemniej zawsze trzeba brać pod uwagę fakt, że niektórzy na pogrzeb przyjechali z daleko, więc warto byłoby dać im możliwość odpoczęcia i posilenia się przed powrotem.

Obyczaj organizowania stypy

Obyczaj organizowania stypy (konsolacji) wywodzi się z dawnych słowiańskich obyczajów pogrzebowych. Była to pożegnalna uczta organizowana po śmierci bliskiej osoby, a także znanych postaci, np. wodzów czy wojowników. Stypy przebiegały według ściśle obowiązującego scenariusza i odbywały się w domu rodziny zmarłego lub w gospodzie. Specyfika, wielkość spotkania, a także podawane podczas uczty potrawy zależały od majętności rodziny oraz lokalnych zwyczajów. Co ciekawe, często organizowano wówczas dodatkowe atrakcje, np. tańce lub gonitwy. Zgodnie z wierzeniami stypa miała uchronić rodzinę przed powrotem zmarłego.

Tradycja organizacji przyjęcia po pogrzebie przetrwała do czasów współczesnych, chociaż organizacja stypy nie jest koniecznością i zależy od indywidualnych przekonań. Nie ma też charakteru biesiadnego, a raczej kameralnego spotkania w celu uczczenia pamięci bliskiej osoby, która na zawsze nas opuściła.

Gdzie zorganizować stypę?

W tym przypadku bardzo wiele zależy od tego, jak wielu gości chcemy zaprosić na stypę, a także czy mamy siłę i czas na to, aby zająć się przygotowaniami. Przyjęcie odbywające się w domu to spore wyzwanie, szczególnie dla najbliższej rodziny, która dodatkowo zajęta jest przygotowaniami do pogrzebu. Alternatywą jest stypa w restauracji. W tym przypadku warto znaleźć lokal, który specjalizuje się w organizacji imprez okolicznościowych takich jak stypy. W Bydgoszczy jest to Restauracja Wodnik. W ten sposób będziemy mogli zaprosić znacznie większą liczbę gości, a jednocześnie zostaniemy odciążeni od konieczności sprzątania czy przygotowywania posiłków.