Hotel Restauracja Wodnik

Firmowy bankiet idealnie zaplanowany

Bankiet firmowy to forma przyjęcia o charakterze nieformalnym, ale skupionym wokół społeczności, których spajają relacje biznesowe. Tego rodzaju spotkania są eleganckie, najczęściej odbywają się w wyjątkowych wnętrzach, podawane są wymyślne potrawy i przekąski, zwykle występuje również oprawa muzyczna. Bankiety są okazją nie tylko do spędzenia czasu w miłym towarzystwie, ale i porozmawiania o ważnych kwestiach firmowych w nieformalnych okolicznościach, pogłębienia relacji biznesowych czy nawiązania nowych kontaktów.

Jaka jest idea bankietu?

Bankiety to istotny element życia biznesowego i towarzyskiego w bardzo wielu branżach. Tego rodzaju spotkania mają charakter ekskluzywny, dlatego zwykle odbywają się w nowoczesnych hotelach z salami konferencyjnymi i restauracjami.

Bankiety mogą odbywać się w ramach tzw. coctail party, czyli w formie stojącej. Ten rodzaj praktykowany był i jest głównie w Anglii, stąd też określenie bankiet w stylu angielskim. Jest to sposób na szybkie poznanie dużej ilości osób, ponieważ sprzyja nawiązywaniu relacji pomiędzy wieloma uczestnikami przyjęcia. Innym rodzajem są bankiety w stylu amerykańskim, które odbywają się przy stołach. Są one bardziej oficjalne. W przypadku bankietów biznesowych organizowanych w naszym kraju zwykle mamy do czynienia z połączeniem tych dwóch form, czyli amerykańskiego i coctail party.

Jak zorganizować bankiet biznesowy?

Udany bankiet biznesowy wymaga wcześniejszego przygotowania. Należy zadbać o elegancki lokal, w którym odbędzie się przyjęcie, skrupulatnie dobrane menu oraz wykwintne trunki, którymi będzie można wznosić liczne toasty, których nie może zabraknąć podczas bankietu. Najlepiej kwestie organizacyjne zlecić profesjonalnej firmie lub lokalowi, który specjalizuje się w świadczeniu usług tego rodzaju. Wiele eleganckich hoteli z własną restauracją oraz salą konferencyjna specjalizuje się również w przygotowywaniu bankietów. Wówczas możemy liczyć na kompleksową obsługę związaną z przygotowaniem posiłków i przekąsek, urządzeniem sali, zorganizowaniem obsługi kelnerskiej itd. Na gospodarzy spoczywa wówczas jedynie obowiązek powitania i pożegnania gości oraz obecność podczas przyjęcia.