Hotel Restauracja Wodnik

Czym się kierować wybierając lokal na wesele?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas organizacji wesela jest wybór odpowiedniej sali weselnej. I jak się okazuje, nie jest to wcale zadanie łatwe. Przede wszystkim trzeba zająć się tym odpowiednio wcześnie. W najbardziej obleganych lokalach rezerwacje dokonywane są już 2-3 lata przed imprezą weselną. Co więcej, pod uwagę należy wziąć wiele istotnych spraw, nie tylko wielkość sali, ale również jej rozplanowanie przestrzenne, lokalizację, menu, a także cenę za wynajem lokalu.

Wybór sali weselnej w kilku krokach

Wybierając salę weselną, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dodatkowo jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań warto mieć określoną wizję przyjęcia. Dobrze jest określić, czy nasze wesele będzie klasyczne i eleganckie, czy też swojskie i organizowane zgodnie z polską tradycją. Wystrój sali i jej charakter powinien być spójny ze specyfiką przyjęcia. Należy też określić, jaką liczbę gości planujemy zaprosić na nasze wesele.

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych punktów, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, szukając idealnej sali na wesele.

  • W pierwszej kolejności należy określić, jak wielka powinna być sala weselna. Bez problemu jesteśmy w stanie zdobyć informacje na temat tego, ilu gości maksymalnie może zmieścić się w wybranych lokalach. Niemniej jednak do podanych liczb warto podchodzić z ostrożnością, ponieważ niekiedy są dość zawyżone. Warto to sprawdzić w praktyce, np. odwiedzając lokal w dniu wesela innej pary, zanim jeszcze rozpocznie się przyjęcie. Zwykle lokale zapewniają taką możliwość. W ten sposób można w praktyce ocenić, czy przy przewidzianej liczbie osób sala jest wystarczająco duża.
  • Oprócz wielkości sali ważne jest również rozplanowanie przestrzeni. Często zdarza się, że lokale podzielone są na miejsce do tańczenia oraz kilka mniejszych sal przeznaczonych na stoły. Trzeba zastanowić się, czy zaproponowany w lokalu rozkład przestrzenny będzie sprzyjał dobrej zabawie.
  • Istotną kwestią jest również lokalizacja. Lokale weselne znajdujące się na peryferiach miasta bardzo często mają duże ogrody, a nawet rozległe parki. Niestety w niektórych przypadkach goście mogą mieć utrudniony dojazd do nich. Jeśli nie możemy zapewnić gościom dojazdu do lokalu weselnego, lepiej wybrać salę, która będzie znajdować się w pobliżu kościoła lub urzędu stanu cywilnego.
  • Bardzo istotną kwestią jest również menu weselne. Zanim jeszcze dojdzie do degustacji dań, podczas której będziemy mogli samodzielnie ocenić smak serwowanych potraw, warto również zapytać o opinię bliskich lub znajomych, którzy być może mieli okazję skosztować wcześniej dań podczas innego wesela w danym lokalu. W ten sposób będziemy mieć pewność, że menu przypada do gustu różnym osobom.
  • Rzecz jasna jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru sali weselnej jest cena. Warto dokładnie dowiedzieć się, jaki jest nie tylko ogólny koszt wynajęcia sali, ale również cena za wszelkie dodatkowe koszty za różnorodne usługi, takie jak np. wystrój sali.